Bukvice, alternativní zdroje rostlinné potravy

Článek na téma: Duchovní život, Esoterické vědy, Záhady života, Duchovní mystika,

Jídelníček našich předků byl významně ovlivněn ročním obdobím a tím, co v místě rostlo a později tím, co si vypěstovali. Byli závislí na darech přírody. Lovili zvěř a sbírali rostliny, plody, semena, houby a kořínky.

Ve středu Evropy se nejvíce dařilo dubům a bukům. Jde o posvátné stromy, které se kdysi vysazovaly stejně jako dnes ovocné stromy. Mělo to svůj důvod. K nejvýznamnějším plodinám té doby totiž patřily oříšky. Do této skupiny přitom tehdy spadaly i žaludy a bukvice. Jejich užití bylo široké a už tehdy se část sběru odevzdávala tehdejším vládcům. Žaludy se užívaly na výkrm dobytka, v hladových letech se z nich mlela mouka a užívaly se i jako kávová náhražka. Sběr žaludů se konal v den svatého Michala, 29. 9., který doprovázel významný obřad. Ke stravě se žaludy ve středu Evropy udržely až do středověku. Ale byly dobré i během první světové války.

Dalšími důležitými plody byly v minulosti vedle žaludů i bukvice. Jde o jedny z nejchutnějších oříšků, které můžete v přírodě nalézt. Krmil se jimi dobytek i lesní zvěř. Nicméně i člověk je užíval jako zdroj kvalitního oleje. Loupané bukvice totiž obsahují 48% oleje. Pozor však, obsahují i jedovaté látky, které však nepřecházejí do oleje. Lisovaný bukvicový olej můžeme srovnat s olivovým olejem. Olej se z bukvic vyráběl na pomezí moravsko-slovenských hranic ještě v první polovině dvacátého století. Bukvicový olej se užíval ke smažení, k omastění brambor, potíral se jím opečený chléb a užíval se i jako lék. Výtlačky se dávaly dětem jako pamlsky. Během první světové války, kdy byl velký hlad, bylo dokonce zakázáno krmit bukvicemi dobytek. Loupané bukvice se pak běžně prodávaly jako pochoutka ještě na počátku minulého století. Stejně jako z žaludů se i z bukvic jvyráběla náhražka kávy.

Pozor syrové mohou způsobit nevolnost

Na bukvicích si můžete i dnes, byť je to poněkud kontroverzní. Syrové jsou jedovaté, je tomu proto, že obsahují mírně jedovatý fagín, který ve větším množství může způsobit bolest hlavy, žaludku, průjem, zvracení i pocity zdánlivé opilosti. Pokud si jich chcete dopřát větší množství, doporučujeme vám je nejprve opražit.

Co jste o bukvicích ještě nevěděli

Kromě spousty olejů bukvice obsahují 8-29% bílkovin, dále pak sacharidy, škrob, celulózu, kyselinu kumarovou, vanilovou, ferulovou, jablečnou a citronovou. Mimo toho je v nich skryto i 6% minerálních látek, saponiny a až 16% vody. Jsou rovněž i bohatým zdrojem B6, riboflavinu, thiaminu, manganu, draslíku, mědi, omega 3 mastných kyselin a podobně.

Každý rok není hojným rokem. Opravdu hojné roky jsou pouze jednou za 8-10 let. Dost jich najdete každé 3-4 roky. Mezitím jsou chudé roky, kdy najdete jen málo bukvic nebo pouze prázdné skořápky bez jadérek anebo vůbec nic.

Mocní andělé, kteří při nás stojí ve všem dobrém, ale i zlém a ke kterým se obracíme s nadějí, že zlepší naše osudy k lepšímu, mají také vlastní hierarchii. V základě se dělí na tři hlaví skupiny, v těch se pak objevuje zastoupení andělů.

Očistný rituál se solí se hodí sice spíše na jaro, ale nikde není vyloučeno, že byste jej nemohli vyzkoušet i v jiném ročním období. Jen si pro tento rituál musíte zvolit tu správnou fázi měsíce. Nejlépe novoluní anebo měsíce, který je na úbytku.

V životě máme jak špatná znamení, tak i ta dobrá. Záleží na nás, zda věříme pověrám a k srdci si bereme to, že pokud se něco jeví jako špatné znamení, pak se tomu vyhneme, anebo naopak bereme talismany a amulety pro ochranu sebe i svého okolí. Pro posílení vlastního dobrého pocitu a tak dále, je jistě dobré mít také ty „opěrné body“ v životě, které pozvednou tělo, mysl i odhodlání. Jaké jsou ty základní dobrá znamení, kterým obecně věří mnoho lidí.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Věštkyně Riana - andělské karty

Znamení Beran
Specializace Pomoc v obtížných životních situacích
Zaměření andělské karty, magie

Vaši strážní andělé Vás provázejí celým životem. Andělská věštba Vám prostřednictvím andělských karet umožní napojení na Vaše anděly, které tímto můžete tak požádat o pomoc a podporu. Díky andělské věštbě se dozvíte, jaké je Vaše životní poslání a jaký je Váš skutečný osud, s jehož výzvami Vám budou andělé pomáhat. 

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDEL datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60
Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 64
Zašlete mi SMS ve tvaru ANDEL datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 64 Moje stránka, otázky a ohlasy

Meditace je způsob relaxace, která probíhá při určitém stavu vědomí. V jejím rámci pak dochází k tréninku mysli. V minulosti byla meditace úzce spjata s náboženstvím, v jehož rámci byla rovněž i praktikována. Za meditaci je totiž možné označit i klasické a tolik nám známé modlení. Meditace probíhá napříč všemi vírami a vždy má podobu nějakého duchovního cvičení, které vyžaduje vaši plnou pozornost a koncentraci.