Bukvice, alternativní zdroje rostlinné potravy

Článek na téma: Duchovní život, Esoterické vědy, Záhady života, Duchovní mystika,

Jídelníček našich předků byl významně ovlivněn ročním obdobím a tím, co v místě rostlo a později tím, co si vypěstovali. Byli závislí na darech přírody. Lovili zvěř a sbírali rostliny, plody, semena, houby a kořínky.

Ve středu Evropy se nejvíce dařilo dubům a bukům. Jde o posvátné stromy, které se kdysi vysazovaly stejně jako dnes ovocné stromy. Mělo to svůj důvod. K nejvýznamnějším plodinám té doby totiž patřily oříšky. Do této skupiny přitom tehdy spadaly i žaludy a bukvice. Jejich užití bylo široké a už tehdy se část sběru odevzdávala tehdejším vládcům. Žaludy se užívaly na výkrm dobytka, v hladových letech se z nich mlela mouka a užívaly se i jako kávová náhražka. Sběr žaludů se konal v den svatého Michala, 29. 9., který doprovázel významný obřad. Ke stravě se žaludy ve středu Evropy udržely až do středověku. Ale byly dobré i během první světové války.

Dalšími důležitými plody byly v minulosti vedle žaludů i bukvice. Jde o jedny z nejchutnějších oříšků, které můžete v přírodě nalézt. Krmil se jimi dobytek i lesní zvěř. Nicméně i člověk je užíval jako zdroj kvalitního oleje. Loupané bukvice totiž obsahují 48% oleje. Pozor však, obsahují i jedovaté látky, které však nepřecházejí do oleje. Lisovaný bukvicový olej můžeme srovnat s olivovým olejem. Olej se z bukvic vyráběl na pomezí moravsko-slovenských hranic ještě v první polovině dvacátého století. Bukvicový olej se užíval ke smažení, k omastění brambor, potíral se jím opečený chléb a užíval se i jako lék. Výtlačky se dávaly dětem jako pamlsky. Během první světové války, kdy byl velký hlad, bylo dokonce zakázáno krmit bukvicemi dobytek. Loupané bukvice se pak běžně prodávaly jako pochoutka ještě na počátku minulého století. Stejně jako z žaludů se i z bukvic jvyráběla náhražka kávy.

Pozor syrové mohou způsobit nevolnost

Na bukvicích si můžete i dnes, byť je to poněkud kontroverzní. Syrové jsou jedovaté, je tomu proto, že obsahují mírně jedovatý fagín, který ve větším množství může způsobit bolest hlavy, žaludku, průjem, zvracení i pocity zdánlivé opilosti. Pokud si jich chcete dopřát větší množství, doporučujeme vám je nejprve opražit.

Co jste o bukvicích ještě nevěděli

Kromě spousty olejů bukvice obsahují 8-29% bílkovin, dále pak sacharidy, škrob, celulózu, kyselinu kumarovou, vanilovou, ferulovou, jablečnou a citronovou. Mimo toho je v nich skryto i 6% minerálních látek, saponiny a až 16% vody. Jsou rovněž i bohatým zdrojem B6, riboflavinu, thiaminu, manganu, draslíku, mědi, omega 3 mastných kyselin a podobně.

Každý rok není hojným rokem. Opravdu hojné roky jsou pouze jednou za 8-10 let. Dost jich najdete každé 3-4 roky. Mezitím jsou chudé roky, kdy najdete jen málo bukvic nebo pouze prázdné skořápky bez jadérek anebo vůbec nic.

Bílá magie lásky

Bílá magie je založena na poznání, že vše na všech úrovních reality, je spolu neoddělitelně spjato. Bílá magie věří v mystické síly prvků, které dokáží eliminovat jakoukoliv negativitu, která nás obklopuje, a to přitom bez toho, aby způsobila škodu nebo zranění někoho jiného. Tato magie má sílu léčit, chránit, žehnat, přinášet dobré sny, plnit přání i přinášet lásku.

“Největším jedem života je sebelítost.”
  Vladimír Páral

Občas tomu tak je, jednou jdeme nahoru a jindy zas dolů. Někdy si s námi život umí doopravdy pohrát a někdy je i velmi krutý. Jednou za čas máme všichni nárok propadnout skepsi, nikdy by však tento stav neměl probíhat dlouho.

Lidé jsou bylinkami fascinování již po tisíce let. Po stejnou dobu je užívají k tomu, aby posílili své zdraví, byli silní, léčili své nemoci i hojili své rány. Kromě toho byly také po celé věky bylinám připisovány i tajuplné magické schopnosti, jichž tehdejší “přírodní lékaři” v minulosti užívali při různých kouzlech, rituálech a magii.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Věštkyně Katka - Věštírna a věštění budoucnosti

Znamení Lev
Specializace Magie, tarotové karty, kyvadlo
Zaměření Věštění budoucnosti

Osud každého z nás je z části předurčen a s pomocí pokročilých věšteckých metod Vám mohu sdělit důležité životní události, které Vás čekají. Snažím se Vám vždy nejen sdělit budoucnost, ale také poradit s dalším rozhodováním, kdy Vám často až věštba sdělí důležité souvislosti a přivede Vás k jejich pochopení. 

Zašlete mi SMS ve tvaru ESO datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 99
Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61
Zašlete mi SMS ve tvaru ESO datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 99 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61 Moje stránka, otázky a ohlasy

I v jednadvacátém století je na výklad dost rozporuplný pohled veřejnosti. Řada lidi se ho dokonce i bojí. Okolo tarotu také koluje řada mýtů a lží, které se snaží všechny zájemce o výklad zesměšnit a odradit. Je to ale holý nesmysl. Výkladu karet se bát nemusíte a rozhodně nejste ani směšní, nebo trapní, když si ho necháte udělat.

Věštkyně Iveta - výklad karet Věštkyně Lenka - Horoskop na tento rok