To, co uděláš, se ti vrátí. Základní pravidlo karmy, které funguje a fungovat bude. Kdo v mocnou karmu věří, má vlastně i strach z toho, udělat něco špatně, respektive jedná pokorněji, uvědoměleji a je svědomitější osobou, než ten, kdo na karmu vůbec nevěří.
Buddhismus
Karma je součástí buddhistického myšlení, náboženství a tak také podle toho příznivci Buddhismu jednají. Mnozí mají buddhismus za klasické náboženství, podobně, jako je u nás populární křesťanství, ale v tomto ohledu není vhodné hledat shodu, protože přece jen jde o více duchovně-filozofický směr, pochází z Indie, kde je také ve větší míře uplatňován, nicméně oblíbili si jej lidé na celém světě, a co se týče komického zákona, již téměř zobecněl. Proto ač se nemusí jednat o nadšence, příznivce buddhismu, mohou na karmické zatížení a také komický zákon přikládat důležitý důraz.
Jak tedy karma funguje?
Základním zákonem karmy je příčina a následek, který je vytvořen podle toho, jak se jedinec ve svém životě, ke svému okolí chová. To, co jsme dříve udělali, se nám jednou vrátí a také často ve větší míře. Takže pokud někomu ublížíme, bude ublíženo i nám a naopak, jestliže rozdáme lásku, mír a vřelost, také se nám osud, nebo karma vrátí v tom směru, že přinese jen to dobré ve velké míře.
Zákony karmy, které fungují
Karma prakticky pro nás, běžné Evropany tolik zevšedněla, že si její zákony bereme v potaz a hovoříme o ní, jako o osudu, který je prakticky pro nás to stejné, jako karma. Jenže to až tak úplná pravda není. Karma má několik zákonů, které je zapotřebí jistě brát v úvahu a jimi se řídit, pokud chceme podle tohoto starého, ale dobrého zákonu žít v klidu i míru a také mít i osud zpečetěn tím šťastným.
Co zaseješ, to sklidíš
Základní zákon karmy hovoří o tom, že cokoli je vloženo do vesmíru, co tak jedinec pošle, to se mu vrátí a také s plnými úroky. Funguje to i běžně ve světě, jako kupříkladu v dokonalém porovnání se zemědělcem, který pokud zaseje nedobrá semínka, tak mu také nic dobrého neporoste a obráceně. Zde je tak zapotřebí vnímat sebe, jako důležité bytosti pro tvorbu svého osudu. Cokoli, co vypustíme a to nejen čin, nebo slovo, ale obecně jen sama myšlenka, tak se nám dříve či později toto vrátí.
Negativní přitahuje negativní
Jistě znáte takové to časté zvolání: „já jsem říkala, že to nedopadne dobře“. Může jít o více podob, důležité je, že si na závěr prakticky vyslovitel odsouhlasí to, že předem věděl, že něco nepůjde, bude špatné. A na tom také staví zákony karmy, jež říkají, že pokud je myšlení negativní, vysílá negaci do vesmíru a ta je pak vrácena. Takže jestliže chcete, aby se dělo jen to dobré, musíme předem na to připravit i svoje myšlení a odvrátit, nepřipouštět si prakticky nic špatného, negativního.
Zodpovědnost dospělého jedince
Nikdy nic v životě není v neprospěch jediné osoby, na kterou si „někdo tam navrchu“ zasedl. Karma vnímá každého živého tvora jako zodpovědného jedince, který sám se svým strůjcem štěstí a tak i podle toho musí jednat. Nikdy se na něj nikdo nedomluví a rozhodně není jen tak někdo otloukáním. Je nutné přijmout plnou zodpovědnost za to, co děláme, jak činíme a co činíme nejen sobě, ale i svému okolí. Jen já sám a nikdo jiný jsem zodpovědný za to, co se mi v životě děje. To je jedno ze základních pravidel, zákonů karmy, které funguje tutově.
Propojenost všeho se vším
Ač se nám to nemusí zdát, skutečně všechno v životě je propojené. Možná to zní dost nadneseně, ale skutečně je to tak, že v mocném a nekonečném vesmíru je dost prostoru na to, aby se zdánlivě nespojitelné spojili. Proto musíme myslet na to, že všechno je příčinou všeho a v životě tak musíme jednat ke všemu a všem tak, aby se nám také tak dařilo.